Ważne w twojej firmie: Budżet firmy, wycena usług, wycena produktów

W każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od branży, najważniejszy jest ostateczny zysk na koniec miesiąca. Zależny jest on od wielu czynników, jednak istnieją aspekty, na które to właściciel ma największy wpływ. Są to budżet firmy, wycena usług oraz wycena produktów.

Czym jest budżet firmy?

Budżet firmy to zestawienie planowanych wpływów i wydatków w danym okresie w naszym przedsiębiorstwie. Jest to logiczna definicja, którą znają już dzieci w szkole podstawowej. Niektórzy uważają, że z jego zaplanowaniem również poradziłyby sobie dzieci. I faktycznie, na papierze ustalenie budżetu firmy wydaje się z pozoru dość błahą sprawą. Wystarczy „tylko” określić, na co wydajemy pieniądze i jakie działania doprowadzą do ich zarabiania. Jednocześnie należy pamiętać, że wpływy muszą być wyższe niż wydatki, a wszystko będzie szło w dobrym kierunku.

Tyle teorii. A jak wygląda praktyka? Zdecydowanie mniej kolorowo. Dobre ustalenie budżetu firmy spędza sen z powiek wielu właścicielom. Zwłaszcza, że budżet planuje się w ujęciu rocznym, a pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Mało która firma może pozwolić sobie na miesięczny budżet firmy. Co prawda faktury są wystawiane w każdym miesiącu, jednak umowy z reguły zawierane na wiele lat. Oznacza to, że planując budżet trzeba myśleć przyszłościowo.

Dopiero po pewnym okresie będziemy w stanie zauważyć, czy nasze pieniądze są dobrze wydawane. Podpisaliśmy umowę na dostawę prądu z firmą X, a firma Y oferuje lepsze warunki? Słowo się rzekło i nie da rady jej tak łatwo zerwać. Kupujemy akcesoria do biura po zawyżonej cenie? Czas zmienić hurtownię. Jednak by zrozumieć tego rodzaju błędy trzeba przyjrzeć się budżetowi firmy i porównywać oferty.

Wycena usług i wycena produktów

Równie duże znaczenie, co budżet firmy ma wycena usług oraz wycena produktów. Są to pojęcia tożsame, z tym że odnoszą się do różnych branż. Wycena usług bądź wycena produktów polega na ustaleniu, za jaką cenę będziemy oferowali nasze dobra. Jest to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed każdą firmą. Od poprawnej wyceny usług/wyceny towarów zależą nasze zyski finansowe. Jeżeli będziemy sprzedawać zbyt tanio, nigdy nie rozwiniemy naszego przedsiębiorstwa. Z kolei zbyt wysokie ceny mogą odstraszać potencjalnych klientów i doprowadzić do naszego bankructwa. Znalezienie i ustalenie odpowiedniej ceny wcale nie jest łatwym zadaniem. Wpływ na nią ma wiele czynników, jak np. cena materiałów, cena produkcji czy oczekiwana marża.

Ratunkiem eksperci

Jeżeli sami mamy problem z określeniem budżetu firmy, wyceną produktu lub wyceną usług, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do eksperta. Na tej stronie zobaczysz, co oferuje ekspert w dziedzinie mentoringu biznesowego. Doradzi on w wielu kluczowych kwestiach i rozwieje wątpliwości. Jednocześnie pomoże uporać się z problemami, jakie nękają twoje przedsiębiorstwo. Jednak najważniejsze jest to, że da ci oręż do walki z nimi w przyszłości. Zwiększysz swoje kompetencje biznesowe, dzięki czemu będziesz lepiej planował budżetem swojej firmy i zyskasz nad nim pełną kontrolę.

Fot. pixabay.com

Recommended For You

About the Author: bieszczady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *