Pionizacja młodzieży i dorosłych jest o tyle trudna, że w dużej mierze dotyczy ona osób, które wcześniej chodziły a dysfunkcja powstała w wyniku wypadku czy nagłego schorzenia. Kondycja psychiczna pacjenta może być wtedy zdecydowanie gorsza niż w sytuacji, kiedy uczymy poruszania się dzieci. Poznaj urządzenia, służące do pionizacji dorosłych i młodzieży, które nie tylko dają nadzieję, ale i poprawiają komfort życia.
Urządzenie dopasowane do dysfunkcji
Konieczność pionizacji występuje u pacjentów u których stwierdzono schorzenia takie jak: przepuklina oponowo-rdzeniowa, uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego o różnych pochodzeniu, stwardnienie rozsiane, choroby mięśni z niedowładami i porażeniami czy zespoły genetyczne przebiegające z dysfunkcjami kończyn. Pionizacja stosowana jest również po wszelkiego rodzaju urazach mózgu, kręgosłupa, rdzenia kręgowego czy kończyn dolnych. Wybór odpowiedniego sprzętu wcale nie jest prosty. Przede wszystkim musimy ustalić wielkość urządzenia. W tym celu należy wykonać aż sześć pomiarów ciała. Istotna jest również waga pacjenta, gdyż parapodium ma ściśle określone możliwe obciążenie. Ostatni czynnik może stanowić pewne ograniczenie dla pacjentów, gdyż zazwyczaj maksymalna dopuszczalna waga użytkownika wynosi około 100 kg.
Parapodium awertykalne czy mobile
Co wyróżnia urządzenie awertykalne od innych? Jest to produkt dedykowany dla osób, które nie są w stanie uzyskać w pełni wyprostowanej pozycji. Parapodium awertykalne należy do grupy urządzeń statycznych. Jego główną zaletą jest możliwość stopniowego uzyskania pozycji w pełni wyprostowanej dzięki zmiennej regulacji kąta wychyłu. Co z kolej wyróżnia urządzenie mobilne? Przede wszystkim należy ono do grupy produktów dynamicznych. Główną zaletą parapodium mobilnego jest możliwość przemieszczania się pacjenta. Produkt jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej oraz doskonale sprawdza się także w przypadku pionizacji niepełnej. Zazwyczaj wyposażony jest w praktyczną kamizelkę oraz dwie podstawy służące do wykorzystania urządzenia zarówno w wersji statycznej jak i mobilnej.
Podnośnik – profesjonalna pomoc dla najbliższych
Rehabilitacja, której celem jest pionizacja pacjenta niesie ze sobą również obciążenie dla jego rodziny i najbliższych. W najbardziej skrajnych przypadkach osoba chora nie jest w stanie choćby unieść się, aby nawet codzienna pielęgnacja przebiegała w jak najbardziej komfortowych warunkach. W takich sytuacjach warto zainwestować w podnośnik, który nie tylko technicznie ułatwi rehabilitację, ale również poprawi jakość życia pacjenta i jego rodziny.