Kleić czy wymieniać zderzak?

Większość kierowców z doświadczeniem miała kiedyś problem ze zderzakiem. Najczęściej uszkodzenia zderzaków powstają przy parkowaniu. W dużych miastach zarysowania są nagminne. Gdy mamy pęknięty zderzak, nie zawsze trzeba wymieniać cały element. Klejenie plastiku jest stosunkowo tanie i proste. Wtedy powstaje w głowie pytanie. Czy lepiej taki zderzak wymienić, czy kleić? To zależy od sytuacji.

Zderzaki z tworzyw sztucznych

Obecnie prawie wszystkie nowe samochody mają zderzaki zrobione z tworzyw sztucznych. Mają sporo zalet. Niewiele ważą i są odporne na korozję. Drobne urazy też nie są im straszne. Jednak odporność takiego tworzywa ma swoje granice. W niskich temperaturach plastikowe zderzaki są bardzo podatne na uszkodzenia. A w wysokich temperaturach puchną i elementy samoczynnie się wyginają.

Jak się naprawia zderzak?

Pęknięcie zderzaka nie zawsze musi wiązać się z jego wymianą. W Krakowie występuje sporo firm, które zajmują się spawaniem zderzaków. Uzupełniają również ewentualne ubytki. Najczęściej klejenie odbywa się na gorąco, co trwale spaja krawędzie plastikowe, a nadlewy uzupełniają przerwy oraz ubytki. Po klejeniu zderzak się szlifuje, dopasowuje do karoserii i lakieruje. Zazwyczaj miejsce sklejenia jest widoczne wyłącznie od wewnętrznej strony zderzaka.

Koszty usługi

Koszt usługi jest zależny od rozmiaru oraz typu uszkodzenia. Zazwyczaj firmy wyceniają każde spawanie zderzaka indywidualnie. W koszty z reguły nie wlicza się lakierowania. Aby zderzak wytrzymał przez kolejne lata, należy go odpowiednio zespolić.

Słabej jakości zamienniki

Jeżeli jednak zdecydujemy się na kupno zamiennika to lepiej wybrać używany niż nowy. Nowe części są zazwyczaj mało wytrzymałe. Trudno jest też przez internet kupić oryginalną część. Zamienniki często fałdują się, wyginają i w ogóle nie pasują do całości. Szkoda pieniędzy na coś, co nie spełnia naszych oczekiwań.

Podsumowanie

Dużo lepiej jest powierzyć spawanie zderzaka firmie z doświadczeniem. W Krakowie można znaleźć wiele warsztatów oferujących tego typu usługi. Nie ma co kupować nowego zamiennika, bo najczęściej są słabej jakości.

Recommended For You

About the Author: bieszczady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *