Karmienie dziecka wydaje się być naturalną czynnością. Jednak pozory mogą mylić, biorąc pod uwagę fakt, że nie każda młoda matka wie, jak powinno się to należycie robić. Na sam proces karmienia składają się takie czynniki jak: odpowiednia pozycja, ułożenie warg dziecka na brodawce sutkowej, odpowiednie ułożenie dziecka względem piersi czy stres matki przed pierwszym karmieniem. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ już nigdy zmiany w organizmie dziecka nie będą zachodziły w tak szybkim tempie. Dlatego też zapotrzebowanie na składniki odżywcze i minerały jest największe. Czy karmienie na żądanie to najlepsze wyjście?
Karmienie na żądanie
Jak najlepiej karmić dziecko? Czy robić to wedle zegarka co około trzy godziny przez całą dobę? A może lepszym wyjściem będzie karmienie dziecka na żądanie? Większość specjalistów twierdzi, że noworodka najlepiej i najłatwiej karmić właśnie na żądanie. Jedynym warunkiem jest to, aby dziecko nie jadło mniej, niż 8 razy w ciągu doby. Może to dla nas oznaczać, że będziemy karmić w stałych odstępach czasowych, na przykład co trzy godziny, lub co godzinę. Wszystko zależy od tego, jak szybko dziecko będzie w stanie strawić pokarm.
Wyjątki od reguły „karmienie na żądanie”
Karmienie na żądanie nie zawsze jest odpowiednie. Przytoczyć można kilka przypadków, w których powinno się łamać tą zasadę dla dobra naszego dziecka. W pierwszym przypadku chodzi o pierwsze dni życia noworodka. Dziecko traci około 10% masy ciała dlatego należy karmić je co dwie godziny, by waga malucha nie spadła poniżej normy. Kolejnym przykładem może być sytuacja, w której noworodek wydala mało płynów, a zabarwienie jego moczu staje się intensywne. Do tego zestawu dołączyć możemy żółtaczkę fizjologiczną, która powoduje senność i zmęczenie dziecka. W skutek tego, maluch może przespać głód i nie dojadać. Należy wtedy pilnować godzin jedzenia i budzić malucha na posiłek.