Jak zbudować potężne mięśnie grzbietu

W kulturystyce dzisiaj nie wystarczy już być tylko dużym i silnym, muskulatura musi mieć wartość użytkową, trzeba być sprawnym fizycznie. Mięśnie grzbietu to jedna z tej grupy mięśniowej na którą najbardziej zwracają uwagę sędziowie. W historii kulturystyki jedne z najlepszych pleców miał Dorian Yates – 6 krotny zdobywca tytułu Mr. Olympia. Zatem pójdźmy w jego ślady.

Ćwiczenia na mięśnie grzbietu dzielimy na: te które zwiększają ich grubość oraz te na ich szerokość. Grubość to mięśnie lędźwiowe, czworoboczne i równoległoboczne, za szerokość pleców odpowiadają: najszersze grzbietu i obłe większe. Mięśnie z grupy „ grubość” są tak zbudowane że choćbyście na siłowni „katowali” je do upadłego to i tak nie nabierzecie szerokości, po prostu nie ma takiej możliwości.

11029728293_677cb2b346_k

Ćwiczenia zwiększające grubość mięśni grzbietu: martwy ciąg, podciąganie sztangi do brzucha w opadzie tułowia, podciąganie sztangielki do boku w opadzie tułowia, natomiast zwiększające szerokość grzbietu to: podciąganie w szerokim nachwycie na drążku, ściąganie drążka górnego wyciągu do klatki piersiowej w chwycie szerokim i młotkowym (neutralnym).

Wykonując ściąganie drążka należy pamiętać o płynnym kontrolowanym ruchu, maksymalnie ściągając łopatki do siebie, najlepiej nie wykonywać ćwiczenia do pełnego wyprostowania łokci, lecz zacząć ściągać drążek w momencie gdy znajdzie się on na poziomie uszu. Trening mięśni grzbietu zaczynajcie w pierwszej kolejności od tych które są najcięższe (oczywiście po przeprowadzeniu rozgrzewki, na którą składają się te zazwyczaj te same ćwiczenia wykonywane w ilości około 20 powtórzeń co spowoduje napompowanie mięśni krwią i przygotuje je do ciężkich serii. Takie ćwiczenie wykonajcie 3 razy.

Teraz gdy już wiecie na jakie ćwiczenia położyć nacisk możemy się skupić na suplementacji. Mięśnie poddawane wielkim przeciążeniom potrzebują odpowiedniej ilości raz „budulca” białka, węglowodanów i tłuszczy, dwa „robotników” czyli testosteronu. Odpowiedni poziom testosteronu gwarantuje maksymalne wykorzystanie substancji odżywczych (im większy jego poziom, tym mniej zostanie bezowocnie wydalonych z organizmu ). Probolan 50 przyczyni się do szybszej regeneracji po treningowej, pozwoli uzyskać lepszą rzeźbę i masę mięśniową, w znacznym stopniu poprawi efekty treningowe.

Recommended For You

About the Author: bieszczady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *