Jak skutecznie przygotować się do egzaminu?

książka i smartfon

O tym, że dany przedmiot kończy się egzaminem, student wie już na samym początku zajęć i ma dużo czasu na przygotowania. Nie zawsze jednak jest czas na tak rozległe i dogłębne przygotowania. Są też inne zajęcia, na które trzeba się przygotować, są bieżące zadania, które trzeba wykonać. No i oczywiście jest życie towarzyskie, bo na samej nauce studiowanie się nie kończy. Warto jednak znaleźć chwilę na to, by samo przygotowanie do egzaminów dobrze zaplanować.

Ułóż plan

W zależności od tego ile czasu zostało do egzaminu, zaplanuj jaką partię materiału jesteś w stanie sobie przyswoić. Gdy tego czasu jest niewiele skup się na najważniejszych zagadnieniach. Gdy do egzaminu jeszcze całkiem daleko zaplanuj również zgłębianie wiedzy bardziej szczegółowe. Jeśli lubisz uczyć się w grupie, zwołaj kilku przyjaciół, dzięki którym możliwe będzie wzajemne przepytywanie się. Jeśli boisz się, że ich obecność będzie zbyt rozpraszająca, ucz się w samotności.

Znajdź czas na powtórki

Przyswojenie wiedzy bez powtórek jest niemal niemożliwe. Tylko geniusze zapamiętają wszystko po jednokrotnym przeczytaniu. Powtórki to klucz do sukcesu.

Wysypiaj się

Jeśli czasu do egzaminu zostało sporo, to postaraj się nie zarywać nocy (czy to ze względu na naukę, czy na zabawę). Wyspany mózg lepiej pracuje, oczy nie szczypią, łatwiej można się skupić. Sen jest również takim czasem, gdy wszelkie poznane w ciągu dnia informacje są utrwalane i przetwarzane. Zatem skuteczniej przyswoisz wiedzę, jeśli będziesz normalnie spać w nocy. Co w sytuacji, gdy czasu jest niewiele, a nauki dużo? No trudno, trzeba jakoś się wzmocnić – warto wówczas sięgnąć po różnego rodzaju napoje energetyzujące – wszystko, co nam smakuje będzie wówczas dobre, nie ma znaczenia czy to będzie kawa, zielona herbata czy energy drinki.

Rób przerwy

Wkuwanie non stop nie jest skuteczne. Warto choć na chwilę wyjść na świeże powietrze, rozprostować kości, spacer wykorzystać na relaks, ułożenie przyswojonym już informacji. A po powrocie można znowu rozpocząć naukę z dotlenionym mózgiem.

Bądź pewny siebie

Spokojna, uśmiechnięta i pewna siebie osoba robi dobre wrażenie. Łatwiej jej jest uniknąć uczucia pustki w głowie. Powtarzaj sobie jak mantrę, że będzie dobrze, a tak właśnie będzie!

Recommended For You

About the Author: bieszczady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *